INFORMATII DE CĂLĂTORIE: ACTUALIZARE COVID-19

Urmărim îndeaproape informările Grupului Român de Comunicare Strategică, Ministerului Sănătății din România și declarațiile Organizației Mondiale a Sănătății cu privire la cazurile noi de Corona Virus (COVID-19) și urmăm îndrumările acestor,a precum și pe cele ale departamentelor locale de sănătate publică.


Așa cum a fost întotdeauna, securitatea oaspeților și angajaților noștri rămâne prioritatea noastră. Facem tot ce putem pentru a vă asigura siguranța călătoriei și pentru a oferi flexibilitate maximă, deoarece situația din jurul noului Corona Virus (COVID-19) continuă să evolueze.
Vom continua să actualizăm această pagină cu cele mai recente informații privind siguranța călătoriilor, flexibilitatea rezervării, statutul de membru al clubului nostru de golf și sprijinirea comunității noastre.

 

SĂNĂTATE ȘI IGIENĂ

Theodora Golf Club este pregătit să își primească oaspeții, odată cu revenirea treptată și precaută la vechi și dragi obiceiuri – călătoriile și vacanțele. În acest sens, am implementat măsuri sporite de curățenie și igienizare a resortului în baza unor fluxuri si proceduri întocmite cu respectarea tuturor recomandărilor oficiale si cele ale specialiștilor. Conform Ordinului MEEMA nr. 1731/832/2020, privind măsurile pentru prevenirea contaminării cu noul virus SARS CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților în condiții de siguranță sanitară în domeniul economiei, pe durata stării de alertă, se respectă următoarele măsuri:  

 

De către angajați: fiecare membru al personalului, respectă cu strictețe măsurile de bază pentru protejarea împotriva COVID-19, cum ar fi:

•    igiena mâinilor;
•    distanțarea fizică;
•    evitarea atingerii ochilor, nasului și a gurii cu mâinile neigienizate;
•    respectarea igienei respiratorii;
•    respectarea recomandării de a rămâne acasă și de a solicita asistență medicală medicului de familie, dacă are simptome specifice bolii

 

La recepția clubului:

•    Menținem toate echipamentele de protecție necesare la dispoziția angajaților si clienților – măști, dispensare cu gel dezinfectant;
•    Monitorizăm atent incidentele relevante, cum ar fi cererile pentru consultații medicale sau valori mari ale temperaturii;

 

În camerele de oaspeți: am implementat protocoale riguroase de curățenie și dezinfectare, cu o atenție deosebită acordată obiectelor cu atingere frecventă. Spălarea și dezinfectarea suprafețelor din camere și a spațiilor comune se face cu soluții dezinfectante pe bază de alcool sau clor, avizate conform Ministerului Sănătății.

 

In zonele de agrement de la exterior: am implementat un program de măsuri riguroase de curățenie și dezinfectare ale șezlongurilor și a zonelor utilizate în jurul piscinei exterioare, spațiului de joacă Driving Range, garaj trolley, garaj mașinute, Casa Start.  

 

În zonele publice: acordăm o atenție deosebită curățeniei și dezinfectării acestor zone – recepția resortului, zonele de așteptare, mânerele ușilor, toalete publice, etc. 
În restaurant și bar: am adaptat serviciile permise de alimentație publică, în conformitate cu recomandările curente și viitoare, privind siguranța angajaților, a oaspeților și alimentelor. Am sporit numărul de zone de dezinfecție, pentru dezinfectarea mâinilor, atât în spațiile pentru clienți, cât și în cele pentru angajați.
Zone administrative: protocoalele de verificare a stării de sănătate și a temperaturii sunt efectuate la intrarea în tură a fiecărui angajat, iar în zonele în care aceștia lucrează, frecvența de curățare a fost sporită.

 

INFORMAȚII PENTRU OASPEȚI

Vă informăm că în resortul Theodora Golf Club se respectă reglementările privind protecția datelor cu caracter personal și a dreptului la viață privată și confidențialitate, în tot procesul de monitorizare a oaspeților.
La momentul rezervării, vă rugăm să aveți în vedere următoarele aspecte:


1. În ClubHouse: 
•    În spațiile publice închise se instituie obligativitatea purtării măștii de protecție;
•    Consultați și respectați afișajele informative din cadrul resortului, referitoare la măsurile de siguranță sanitară;
•    Evitați călătoriile în cazul în care aveți simptome specifice infecției cu Covid 19;
•    Atât timp cât legislația o impune, vom monitoriza temperatura tuturor persoanelor care intră în resort;
•    Oaspeții care în timpul șederii vor avea simptome respiratorii vor fi îndrumați să rămână în camerele lor, până când vor fi consultați de către un medic (conducerea resortului se va ocupa imediat de aceasta si va oferi recomandări de igienă de bază, dacă este nevoie).
•    Personalul angajat va promova în permanență în rândul oaspeților măsurile de distanțare fizică, purtarea măștii, curățarea mâinilor și igiena respiratorie;
•    În cazul în care, în cadrul resortului, în rândul personalului sau oaspeților apare un caz confirmat de COVID-19, conducerea  va contacta Direcția de Sănătate Publică pentru efectuarea anchetei epidemiologice și stabilirea măsurilor ce se impun.


2. Pentru o claritate a măsurilor, vă invităm să consultați detaliile următoare:
•    distanțarea fizică presupune abținerea de la îmbrățișare, pupat sau strângerea mâinilor în cadrul interacțiunilor cu alte persoane. Aceasta presupune menținerea unei distanțe de cel puțin 1.5 m și evitarea oricărei persoane care tușește sau strănută;
•    igiena mâinilor înseamnă spălarea mâinilor în mod regulat și riguros cu apă și săpun și dezinfecția cu un dezinfectant de mâini pe bază de alcool; se recomandă dezinfectarea mâinilor după orice schimb de obiecte (bani, carduri de credit) cu alte persoane;
•    se va evita atingerea ochilor, nasului și a gurii cu mâinile neigienizate;
•    igiena respiratorie înseamnă acoperirea gurii și a nasului cu pliul cotului sau cu un șervețel, în caz de tuse sau strănut; șervețelul utilizat trebuie aruncat imediat într-un coș de gunoi cu capac;  


3. Participarea la turneele de golf 
•    participanții sunt rugați să informeze departamentul de golf în cazul în care au fost în contact sau confirmați Covid-19
•    pentru cei menționati anterior se impune o perioadă de 14 zile înainte de a reveni la club
•    în zonele aglomerate din timpul sau înaintea turneelor (casa start, driving range, tee1 etc.) se impune purtarea măștii  


4. Alte informații de interes aplicabile în perioada stării de alertă – – conform măsurilor publicate de autorități, cele de mai jos sunt provizorii, urmând să revenim cu informații actualizate în momentul în care apar modificări: 
•    Restaurantul și barul din incinta resortului sunt deschise doar pentru oaspeții cazați în resort, cu respectarea normelor de conduită impuse
•    Oaspeții, care doresc să servească mâncare și băutură în incinta clubului, o pot face doar pe terasa acestuia, cu respectarea distanțării, iar mesele sa fie de maxim 6 persoane
•    Evenimentele publice sau private sunt permise, cu obligativitatea purtării măștii de protecție și distanțarea fizică de minim 2 m între persoane, cu prezența a maxim 50 de persoane în spații închise și maxim 100 de persoane în aer liber.


5. Politica de anulare
Ca răspuns la schimbarea condițiilor pieței, Theodora Golf Club se angajează să asigure oaspeților noștri o experiență flexibilă în această perioadă provocatoare.

 

Rezervările individuale pot fi anulate gratuit cu până la 2-7 zile înainte de sosire, doar în cazul în care nu sunt de tip ”Early Booking”, cu discount-uri sau pachete care sunt supuse unor condiții de plată anticipată. Eventualele anulări ale unor evenimente speciale vor fi evaluate particular. Pentru rezervările de grup, vom lucra strâns cu dvs., de la caz la caz, pentru a gestiona orice modificare sau anulare.

 

Dacă rezervarea dvs. a fost făcută prin intermediul unei agenții de turism online (cum ar fi booking.com, expedia.com, hrs.com etc) sau printr-o altă platformă profesională de rezervări, contactați direct furnizorul de rezervări pentru modificări sau anulări.
 

INFORMATII DE CĂLĂTORIE: ACTUALIZARE COVID-19

Urmărim îndeaproape informările Grupului Român de Comunicare Strategică, Ministerului Sănătății din România și declarațiile Organizației Mondiale a Sănătății cu privire la cazurile noi de Corona Virus (COVID-19) și urmăm îndrumările acestor,a precum și pe cele ale departamentelor locale de sănătate publică.


Așa cum a fost întotdeauna, securitatea oaspeților și angajaților noștri rămâne prioritatea noastră. Facem tot ce putem pentru a vă asigura siguranța călătoriei și pentru a oferi flexibilitate maximă, deoarece situația din jurul noului Corona Virus (COVID-19) continuă să evolueze.
Vom continua să actualizăm această pagină cu cele mai recente informații privind siguranța călătoriilor, flexibilitatea rezervării, statutul de membru al clubului nostru de golf și sprijinirea comunității noastre.

 

SĂNĂTATE ȘI IGIENĂ

Theodora Golf Club este pregătit să își primească oaspeții, odată cu revenirea treptată și precaută la vechi și dragi obiceiuri – călătoriile și vacanțele. În acest sens, am implementat măsuri sporite de curățenie și igienizare a resortului în baza unor fluxuri si proceduri întocmite cu respectarea tuturor recomandărilor oficiale si cele ale specialiștilor. Conform Ordinului MEEMA nr. 1731/832/2020, privind măsurile pentru prevenirea contaminării cu noul virus SARS CoV-2 și pentru asigurarea desfășurării activităților în condiții de siguranță sanitară în domeniul economiei, pe durata stării de alertă, se respectă următoarele măsuri:  

 

De către angajați: fiecare membru al personalului, respectă cu strictețe măsurile de bază pentru protejarea împotriva COVID-19, cum ar fi:

•    igiena mâinilor;
•    distanțarea fizică;
•    evitarea atingerii ochilor, nasului și a gurii cu mâinile neigienizate;
•    respectarea igienei respiratorii;
•    respectarea recomandării de a rămâne acasă și de a solicita asistență medicală medicului de familie, dacă are simptome specifice bolii

 

La recepția clubului:

•    Menținem toate echipamentele de protecție necesare la dispoziția angajaților si clienților – măști, dispensare cu gel dezinfectant;
•    Monitorizăm atent incidentele relevante, cum ar fi cererile pentru consultații medicale sau valori mari ale temperaturii;

 

În camerele de oaspeți: am implementat protocoale riguroase de curățenie și dezinfectare, cu o atenție deosebită acordată obiectelor cu atingere frecventă. Spălarea și dezinfectarea suprafețelor din camere și a spațiilor comune se face cu soluții dezinfectante pe bază de alcool sau clor, avizate conform Ministerului Sănătății.

 

In zonele de agrement de la exterior: am implementat un program de măsuri riguroase de curățenie și dezinfectare ale șezlongurilor și a zonelor utilizate în jurul piscinei exterioare, spațiului de joacă Driving Range, garaj trolley, garaj mașinute, Casa Start.  

 

În zonele publice: acordăm o atenție deosebită curățeniei și dezinfectării acestor zone – recepția resortului, zonele de așteptare, mânerele ușilor, toalete publice, etc. 
În restaurant și bar: am adaptat serviciile permise de alimentație publică, în conformitate cu recomandările curente și viitoare, privind siguranța angajaților, a oaspeților și alimentelor. Am sporit numărul de zone de dezinfecție, pentru dezinfectarea mâinilor, atât în spațiile pentru clienți, cât și în cele pentru angajați.
Zone administrative: protocoalele de verificare a stării de sănătate și a temperaturii sunt efectuate la intrarea în tură a fiecărui angajat, iar în zonele în care aceștia lucrează, frecvența de curățare a fost sporită.

 

INFORMAȚII PENTRU OASPEȚI

Vă informăm că în resortul Theodora Golf Club se respectă reglementările privind protecția datelor cu caracter personal și a dreptului la viață privată și confidențialitate, în tot procesul de monitorizare a oaspeților.
La momentul rezervării, vă rugăm să aveți în vedere următoarele aspecte:


1. În ClubHouse: 
•    În spațiile publice închise se instituie obligativitatea purtării măștii de protecție;
•    Consultați și respectați afișajele informative din cadrul resortului, referitoare la măsurile de siguranță sanitară;
•    Evitați călătoriile în cazul în care aveți simptome specifice infecției cu Covid 19;
•    Atât timp cât legislația o impune, vom monitoriza temperatura tuturor persoanelor care intră în resort;
•    Oaspeții care în timpul șederii vor avea simptome respiratorii vor fi îndrumați să rămână în camerele lor, până când vor fi consultați de către un medic (conducerea resortului se va ocupa imediat de aceasta si va oferi recomandări de igienă de bază, dacă este nevoie).
•    Personalul angajat va promova în permanență în rândul oaspeților măsurile de distanțare fizică, purtarea măștii, curățarea mâinilor și igiena respiratorie;
•    În cazul în care, în cadrul resortului, în rândul personalului sau oaspeților apare un caz confirmat de COVID-19, conducerea  va contacta Direcția de Sănătate Publică pentru efectuarea anchetei epidemiologice și stabilirea măsurilor ce se impun.


2. Pentru o claritate a măsurilor, vă invităm să consultați detaliile următoare:
•    distanțarea fizică presupune abținerea de la îmbrățișare, pupat sau strângerea mâinilor în cadrul interacțiunilor cu alte persoane. Aceasta presupune menținerea unei distanțe de cel puțin 1.5 m și evitarea oricărei persoane care tușește sau strănută;
•    igiena mâinilor înseamnă spălarea mâinilor în mod regulat și riguros cu apă și săpun și dezinfecția cu un dezinfectant de mâini pe bază de alcool; se recomandă dezinfectarea mâinilor după orice schimb de obiecte (bani, carduri de credit) cu alte persoane;
•    se va evita atingerea ochilor, nasului și a gurii cu mâinile neigienizate;
•    igiena respiratorie înseamnă acoperirea gurii și a nasului cu pliul cotului sau cu un șervețel, în caz de tuse sau strănut; șervețelul utilizat trebuie aruncat imediat într-un coș de gunoi cu capac;  


3. Participarea la turneele de golf 
•    participanții sunt rugați să informeze departamentul de golf în cazul în care au fost în contact sau confirmați Covid-19
•    pentru cei menționati anterior se impune o perioadă de 14 zile înainte de a reveni la club
•    în zonele aglomerate din timpul sau înaintea turneelor (casa start, driving range, tee1 etc.) se impune purtarea măștii  


4. Alte informații de interes aplicabile în perioada stării de alertă – – conform măsurilor publicate de autorități, cele de mai jos sunt provizorii, urmând să revenim cu informații actualizate în momentul în care apar modificări: 
•    Restaurantul și barul din incinta resortului sunt deschise doar pentru oaspeții cazați în resort, cu respectarea normelor de conduită impuse
•    Oaspeții, care doresc să servească mâncare și băutură în incinta clubului, o pot face doar pe terasa acestuia, cu respectarea distanțării, iar mesele sa fie de maxim 6 persoane
•    Evenimentele publice sau private sunt permise, cu obligativitatea purtării măștii de protecție și distanțarea fizică de minim 2 m între persoane, cu prezența a maxim 50 de persoane în spații închise și maxim 100 de persoane în aer liber.


5. Politica de anulare
Ca răspuns la schimbarea condițiilor pieței, Theodora Golf Club se angajează să asigure oaspeților noștri o experiență flexibilă în această perioadă provocatoare.

 

Rezervările individuale pot fi anulate gratuit cu până la 2-7 zile înainte de sosire, doar în cazul în care nu sunt de tip ”Early Booking”, cu discount-uri sau pachete care sunt supuse unor condiții de plată anticipată. Eventualele anulări ale unor evenimente speciale vor fi evaluate particular. Pentru rezervările de grup, vom lucra strâns cu dvs., de la caz la caz, pentru a gestiona orice modificare sau anulare.

 

Dacă rezervarea dvs. a fost făcută prin intermediul unei agenții de turism online (cum ar fi booking.com, expedia.com, hrs.com etc) sau printr-o altă platformă profesională de rezervări, contactați direct furnizorul de rezervări pentru modificări sau anulări.
 

Subscribe to our newsletter